Skip to content

Българските Новини

Menu
Menu

Национален срам: Потрес с валутния борд

Posted on февруари 3, 2025

Много тежки думи за валутния борд се казаха от бивш министър у нас. Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа.

Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР.

„Това отваря всички фронтове на разправии – какво има и няма в хазната, какво е начислено и какво не. Това пречи при съставянето на законодателна инициатива, не могат адекватно да се направят прогнозите и как се въздейства на макроикономическата рамка“, посочи той в предаването „12+3“.

И посочи, че е „по-добре да се инвестира в капиталовата програма – в растежа на икономиката“.

Валери Белчев смята, че валутният борд е най-унизителната ситуация, в която една валута може да бъде поставена:

„Няма съмнение, че трябва да излезем от това нещо и това е унизително за държавата“.

Реклама

Според него при планирания дефицит дълговете са задължителни.

„За данъците е стара тема и все повече политически фактори пропагандират вдигането. Аз смятам, че това не е решение. От структурата на разходите виждаме, че увеличаването на данъците само ще налее повече в същата дупка, ще получим същото в по-голям размер. Държавната администрация трябва да бъде свита, намалена и това ще помогне за по-високи заплати в държавния сектор.

Грозна е ситуацията, в която сме, защото се стигна до противопоставяне на държавни служители и еврото. Какво предпочитате – „увеличение на заплати и да не влезем в еврозоната?“. Създава се настроение срещу МВР и на чисто битова основа половин милион души, със семейства си, ще са готови да направят компромис със светлото бъдеще на държавата в полза на своя доход“, прогнозира финансистът.

За дупката в бюджета той призна, че има такава, но „няма представа за сумата“:

„Възможно е да получим неприятна изненада, защото ако минем 3% дефицит, изпадаме от критерия за дефицит, което обезсмисля упражнението с еврозоната. Надявам се да не се стига до там.

Възможно е част от сметките да бъдат „заметени“ задбалансово, за да не стане ясно какво се е случило. Рискът при конвергентен доклад е да не бъдем хванати и обвинени в стъкмистика, както стана при Гърция.“

Narod.bg

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Recent Posts

  • ЕС откри канал за директна връзка с Кремъл за първи път от началото на войната!
  • Див популизъм: Защо Владислав Панев скочи срещу експерт от НАП?
  • Маги Сидерова на 52: Премахнаха ми щитовидната жлеза и станах по-красива от всякога! (още подробности)
  • Оземпик, силикон, филъри: Дъщерята на Анелия и Коко е неузнаваема! (кой позволи това на Ивон – СНИМКИ)
  • БОМБА: Дара и Новак Джокович друсат Бангаранга по време на вечеря! (ето къде се срещнаха – СНИМКИ)

Recent Comments

Няма коментари за показване.

Archives

  • юни 2026
  • май 2026
  • април 2026
  • март 2026
  • февруари 2026
  • януари 2026
  • декември 2025
  • ноември 2025
  • октомври 2025
  • септември 2025
  • август 2025
  • юли 2025
  • юни 2025
  • май 2025
  • април 2025
  • март 2025
  • февруари 2025
  • януари 2025
  • декември 2024
  • ноември 2024
  • октомври 2024
  • септември 2024
  • август 2024
  • юли 2024
  • юни 2024
  • май 2024
  • април 2024
  • март 2024
  • февруари 2024
  • януари 2024
  • декември 2023
  • ноември 2023
  • октомври 2023
  • септември 2023
  • август 2023
  • юли 2023
  • юни 2023
  • май 2023
  • април 2023
  • март 2023

Categories

  • БЪЛГАРИЯ
©2026 Българските Новини | Design: Newspaperly WordPress Theme