Skip to content

Българските Новини

Menu
Menu

Край! Васко Ухото бута златната арка за 50 бона пред „Александър Невски“

Posted on декември 8, 2023

Край! Васко Ухото бута златната арка за 50 бона пред „Александър Невски“

Столична община организира дискусия как да се ползва площадът

Няма и денонощие след взрива на недоволство в социалните мрежи, предизвикан от поставянето на трите златисти арки пред патриаршеския храм „Св. Александър Невски“, и Столична община (СО) реши да ги премахне тази вечер. В разпространеното съобщение СО  разясни и колко струва украсата и цялата кампания за празниците – 50 000 лв. Парите са дадени със заповед на кмета Васил Терзиев-Васко Ухото.

Обект на оживените дискусии стана изградената на ул.„Оборище“, в участъка пред главния вход на храма, временна инсталация от три златисти арки. На първата арка е изписано „Светлината в нас“, а в перспектива в рамките на арките се побира целият силует на храм-паметника. Височината им обаче е неадекватно ниска – около 2,60 м, и човек трябва да е в полулегнало положение, за да улови визуалната идея.

Под арките първоначално имаше и червена пътека, но по-рано днес тя бе премахната.

СО пусна привечер официално съобщение, че премахва арките.  „Тя беше част от събитието на 1 декември, когато бяха запалени коледните светлини на площада. Тя е и част от цялостна концепция за обживяване и превръщане на площада пред храма “Св. Александър Невски” в пешеходен и от коледно-новогодишната кампания с мото “Светлината в нас”. Тя включва цялото празнично осветяване на площада, както и серия от събития и концерти. През декември на площада ще бъдат организирани коледни събития, базар и други празнични дейности за гражданите и гостите на столицата – пишат от СО. – Дизайнът на златната арка е дело на екип от градски артисти, обявени във фейсбук събитието за старт на кампанията. Първоначалният замисъл за присъствието на арката е тя да привлече внимание и по художествен начин да подчертае новостта – пешеходната зона и осветения храм […] Одобрението на проекта е дадено от дирекция „Култура“ на СО. Стойността на цялостната организация по старт на коледната кампания е 50 000 лв. и включва провеждане на концерт, сцена, осветление, декорация.“

От СО съобщават също така, че през януари ще организират „отворена експертна дискусия, в която да анализираме опита и обратната връзка и да направим правила за дългосрочното ползване и развитие на площада от граждани и туристи. Тогава ще имаме време да обсъдим и вземем предвид най-добрите практики и ще предложим промени в реда по организирането на събития, за да може София и нейните инициативи да отговарят на най-високите стандарт“.

Почти цяло денонощие и арките, и килимът предизвикваха остри коментари в социалните мрежи. Много от коментиращите считат, че инсталацията е безвкусна и загрозява пространството. Още повече коментари предизвиква пътеката. Някои от коментиращите се чудят какво символизира то. „За декорация – стъпки от кал (пътят към храма)“, написа Виолета Воева. Концепцията не се приема и от някои архитекти, които коментират, че всъщност арката не подчертава храма, а влиза в спор с него и се бие с него. „Внушението е, че църквата е навсякъде под небето“, коментира архитект.

Според официалната информация украсата е част от кампанията по отбелязване на Коледа и Нова година в столицата, която се организира по инициатива на Столична община. „През целия празничен месец площадът ще е преобразен с временен дизайн от градски активисти и артисти. Целта е да бъдат изпробвани варианти за дългосрочното обживяване на тази знакова за столицата зона. В духа на посланието на инициативата “Светлината в теб” се предвиждат празнични светлини, 10-метрово коледно дърво, алея “Елхи на таланта”, коледен базар за храни, напитки и творчески продукти“, съобщиха от общината в деня на запалване на коледното дърво на София.

Дизайнът и реализацията на пространството около храм-паметника е дело на фондация „Колективът“. Това е много активна организация в областта на градското пространство, която успя да спечели престижни награди с проекта си „Реките на София“. На фейсбук страницата на „Колективът“ липсва представяне на концепцията  за организация на пространството около „Св. Александър Невски“, но има обявена сходна инициатива за Русе. Там събитието е под наслов „Светлина в тъмнината“ и е насрочено за тази вечер.

Новини от mignews.info

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Recent Posts

  • Ново 20! Ружа Игнатова живее в Швейцария и изглежда като азиатка
  • Поли Паскова преди юбилея си: Загубих много пари само за да не обидя някого!
  • Кое ченге издаде фалшивата книжка на татуирания убиец Георги Семерджиев?
  • Бандата на Мирински опитва да открадне още 1 милиард от инхауса на горката АМ Хемус!
  • КРАЯТ! Лили Иванова приключва с турнетата

Recent Comments

Няма коментари за показване.

Archives

  • юни 2026
  • май 2026
  • април 2026
  • март 2026
  • февруари 2026
  • януари 2026
  • декември 2025
  • ноември 2025
  • октомври 2025
  • септември 2025
  • август 2025
  • юли 2025
  • юни 2025
  • май 2025
  • април 2025
  • март 2025
  • февруари 2025
  • януари 2025
  • декември 2024
  • ноември 2024
  • октомври 2024
  • септември 2024
  • август 2024
  • юли 2024
  • юни 2024
  • май 2024
  • април 2024
  • март 2024
  • февруари 2024
  • януари 2024
  • декември 2023
  • ноември 2023
  • октомври 2023
  • септември 2023
  • август 2023
  • юли 2023
  • юни 2023
  • май 2023
  • април 2023
  • март 2023

Categories

  • БЪЛГАРИЯ
©2026 Българските Новини | Design: Newspaperly WordPress Theme