Skip to content

Българските Новини

Menu
Menu

От 1 декември: Край на старите автомобили в центъра на София

Posted on ноември 24, 2023

От 1 декември: Край на старите автомобили в центъра на София

Нискоемисионната зона ще действа до края на февруари догодина

От 1 декември се спират старите автомобили в центъра на София. Ограничението се отнася за колите, чиято дата на първа регистрация е до 1 юли 1992 г. с бензинови двигатели и до 2002 г. за дизеловите.

Забраната ще обхване т.нар. малък ринг между булевардите „Васил Левски“, „Патриарх Евтимий“, „Ген. Скобелев, „Сливница“ и ул. Опълченска“. Кои автомобили ще могат да влизат в този периметър ще се определя от екостикерите при годишния технически преглед на колите. Забраната не се отнася за живеещите в малкия ринг, както и хората с увреждания.

Решението за тази забрана е взето от столичните общински съветници още през декември миналата година, а сега влиза в сила и ще важи за най-студените месеци декември, януари, февруари, за да не се замърсява въздухът в центъра на София. Според статистиката в първа екогрупа попадат 19% от колите в столицата, докато електроавтомобилите са едва 0,5%.

От 1 декември 2025 г. в София трябва да се обособи и т.нар. Голям ринг на нискоемисионната зона (на картата- в зелено)- между булевардите „Сливница“, „Данаил Николаев“, „Ситняково“, „П.Яворов“, ул. „Атанас Дуков“, бул. „Х.Ибсен“, бул. „П. Ю. Тодоров“, бул. „И.Е. Гешов“ и бул. „Константин Величков“, но също и бул. „Михай Еминеску“, бул. „Никола Й. Вапцаров“, ул. „Люба Величкова“ и ул. „Сребърна“. На тази дата там ще се забрани влизането на автомобили с категория 1. Две години по-късно – от декември 2027 г на територията на големия ринг няма да могат да влизат и автомобили от категория 2.

Наредбата предвижда нарушителите й да бъдат санкционирани автоматично, чрез мрежата от общински камери, която трябва да разчита номерата на автомобилите. Преди време от „Московска“33 поясниха, че камерите снимат непрекъснато, информацията от тях се записва в база данни и след това преминава през филтъра за екологичната категория, който отсява само нарушителите. Санкциите започват от 50 до 500 лв. за физически лица и от 500 до 5000 лв. за фирми. През седмицата от Столична община коментираха за „Сега“, че се обмисля идея през първия период след въвеждането на нискоемисионните зони да не се налагат глоби, тъй като общината не е провела пълноценна информационна кампания след жителите на града. Затова плановете са месеците от декември 2023 г. до края на февруари 2024 г. да се използват за разяснения сред софиянци каква е ползата от въвеждането на ограниченията.

Новини от mignews.info

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Recent Posts

  • Лятото на звездите: Мариана Маринова на Тасос за 250 евро, НиЛо пръска 2500 в Анталия (СНИМКИ)
  • Драма вдясно за вицето на Андрей Гюров, ген. Наско на нож с Георги Кандев
  • Голям обрат за Брад Пит! Съдът му даде предимство в битката срещу Анджелина Джоли
  • С*ксуален апетит във Виена: Спипаха Росен Катамарана с две засукани брюнетки на летището!
  • Лидерът на “Сияние” с ЕКСКЛУЗИВНИ разкрития за убиецът на двете деца: СПУКАНАТА ГУМА Е ЧИСТА ЛЪЖА

Recent Comments

Няма коментари за показване.

Archives

  • юни 2026
  • май 2026
  • април 2026
  • март 2026
  • февруари 2026
  • януари 2026
  • декември 2025
  • ноември 2025
  • октомври 2025
  • септември 2025
  • август 2025
  • юли 2025
  • юни 2025
  • май 2025
  • април 2025
  • март 2025
  • февруари 2025
  • януари 2025
  • декември 2024
  • ноември 2024
  • октомври 2024
  • септември 2024
  • август 2024
  • юли 2024
  • юни 2024
  • май 2024
  • април 2024
  • март 2024
  • февруари 2024
  • януари 2024
  • декември 2023
  • ноември 2023
  • октомври 2023
  • септември 2023
  • август 2023
  • юли 2023
  • юни 2023
  • май 2023
  • април 2023
  • март 2023

Categories

  • БЪЛГАРИЯ
©2026 Българските Новини | Design: Newspaperly WordPress Theme