Скандално: Няма данни тирът, убил двете деца, да е спукал гума
Повдигнато е обвинение на водача на камиона и ще бъде искан постоянен арест, обявиха от прокуратурата
Няма потвърждение, че тирът, който помете кола на магистрала „Тракия“ и уби две деца и възрастен мъж, е спукал гума. Това обявиха от прокуратурата.
Трагедията се разигра в сряда по обяд, когато камион изведнъж мина през две мантинели на магистралата и блъсна челно в насрещното лек автомобил. При инцидента загинаха две деветгодишни момчета и шофьорът, който е баща на едно от момчетата. Децата са футболисти от школата на „Славия“ и са пътували за турнир в Албена.
Първоначално се твърдеше, че на 290-я км на магистрала „Тракия“ шофьорът на камиона пука лява предварително гума и помита мантинелите. Навлиза в насрещното платно и удря леката кола. Днес на брифинг обаче от прокуратурата обявиха, че няма потвърждение за това. Няма потвърждение и за версията, че водачът е заспал. Държавното обвинение обаче се застрахова, че нито една версия не е изключена и оттам не искат да влияят на хората, които ще направят автотехническата експертиза. Още преди прокуратурата, в публичното пространство се появиха твърдения на очевидци, които разказаха, че гумата е била спукана чак след преминаването през мантинелата, а не преди това.
От прокуратурата обявиха, че е повдигнато обвинение на водача за причиняване на смърт на пътя, за което се предвижда от 5 до 20 години затвор. Той е задържан за 24 часа, ще бъде задържан от прокуратурата за още 72 часа, а после ще му бъде поискан и постоянен арест от съд.
По думите на ст. комисар Добрин Димитров от ОДМВР – Ямбол шофьорът на тежкотоварния автомобил е извършвал и предишни нарушения на пътя – имал е общо 20 наказания – 4 акта и 16 фиша, както и 2 пътни инцидента.
Наблюдаващият прокурор Живко Илиев обяви, че е назначена тройна автотехническа експертиза, като всяка една версия за тежката катастрофа ще бъде обстойно разгледана. По данни на разследващите камионът е собственост на водача, който е невредим след инцидента. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора на тира са отрицателни. Предполагаемата му скорост в момента на катастрофата е била 90 км/ч.
Освен трите жертви, бяха ранени 46-годишният треньор в школата на столичния клуб Иван Терзийски и 49-годишната му съпруга, пътували заедно със загиналите. Те са настанени в тежко състояние в ямболската болница „Св. Пантелеймон“.
Приемаме комплексни мерки в много посоки срещу пътния травматизъм. При катастрофата на магистрала „Тракия“ има смущаващи обстоятелства – да премине товарен камион без товар през мантинелите е недопустимо, коментира катастрофата и вътрешният министър Иван Демерджиев.
Той заяви, че ако стопаните на пътя не се събудят, ще сезират прокуратурата за престъпно бездействие.
„Към момента няма активни действия. Създаде се координация, работим по стратегия, използвайки испанския модел. Тази стратегия ще даде плодове на малко по-късен етап“, допълня той.
Министърът на вътрешните работи разясни, че в момента са набелязани конкретни мерки към всеки един рисков участък. И апелира вички други отговорни институции активно да се включат в провеждането на тези мерки. „Стопаните на пътя трябва да прегледат пътната настилка, съоръженията, знаковото стопанство, сцеплението на асфалта, тревожното състояние на мантинелите, които не могат да изпълняват функциите си и други много бързо“, коментира Демерджиев.
Според него в началото на летния сезон се извършват безотговорно ремонти. „Отстраняването на проблемите в рисковите участъци трябва да става много бързо. Разпоредих във Фонда за пътна безопасност да се мотивират подробно докладите, така че бъде оттук насетне. Ще проверим внимателно разходите, направени до момента, и при злоупотреби, ще сезираме компетентните органи“, категоричен бе той.
По думите му първо ще се направи прецизен анализ години назад. „Недопустимо е да се бави едно производство без да се извършват съществени действия, същото важи и за забавяне от страна на съда за нещо, за което може да се произнесе в рамките на дни. Пътният травматизъм не се бори с бездействие“, съобщи вътрешният министър.

В тази катастрофа има смущаващи обстоятелства. За мен е недопустимо товарен автомобил без товар да премине с такава лекота през мантинелите. Ето защо стопаните на пътя трябва да се събудят, тъй като има проблеми в много отношения.
Това заяви пред журналисти вътрешният министър Иван Демерджиев във връзка с тежката катастрофа на АМ „Тракия“, при която загинаха две деца и един мъж, а жена е в тежко състояние.
„Създаде се координация, работим по стратегия, използвайки испанския модел. Тази стратегия ще даде плодове на малко по-късен етап“, заяви Демерджиев, допълвайки, че към този момент вече са набелязани конкретни мерки за всеки един рисков участък.
Вътрешният министър апелира останалите отговорни институции активно да се включат в прилагането на тези мерки. „Нашите дирекции имат задачата за всеки такъв рисков участък да предложат, а след това и да приложат конкретни стъпки“, допълни той.
На първо време стопаните на пътя трябва да прегледат пътните съоръжения, настилката, знаковото стопанство, сцеплението на асфалта и състоянието на мантинелите, което Демерджиев определи като тревожно.
„Нашият контрол няма да се изразява в писане на фишове и криене в храстите. Нашите патрули ще участват активно в движението с включени светлини“, категоричен бе той.
Относно ремонтите, които се извършват в началото на летния сезон, Демерджиев ги определи като безотговорни. „Отстраняването на проблемите в рисковите участъци трябва да става много бързо. Разпоредих във Фонда за пътна безопасност да се мотивират подробно докладите, така че бъде оттук насетне. Ще проверим внимателно разходите, направени до момента, и при злоупотреби, ще сезираме компетентните органи“, подчерта той.
„Недопустимо е да се бави едно производство без да се извършват съществени действия, същото важи и за забавяне от страна на съда за нещо, за което може да се произнесе в рамките на дни. Пътният травматизъм не се бори с бездействие“, коментира Демерджиев.
Новини от mignews.info