Skip to content

Българските Новини

Menu
Menu

Мощни протести избухнаха в Иран срещу споразумението със САЩ, което се подписва днес!

Posted on юни 14, 2026

Телевизия „Ал Арабия“ съобщава, че днес ще се проведе виртуална церемония по подписване на мирно споразумение между Вашингтон и Техеран. Вицепрезидентът Ванс ще представлява САЩ като официален представител, а председателят на иранския парламент Галибаф ще представлява иранската страна.

„Делегациите на САЩ и Иран ще проведат виртуална среща днес, за да подпишат мирното споразумение“, съобщиха източници пред „Ал Арабия“.

Срещата ще се проведе в присъствието на посредническите държави – Пакистан и Катар, съобщиха източниците.

По време на виртуалната среща ще бъде подписан меморандум за разбирателство (MoU), твърдят източниците.

На срещата ще присъстват вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и председателят на иранския парламент Мохамед Багер Галибаф, добавиха източниците.

След подписването на споразумението Ормузкият проток ще бъде отворен отново и преминаването през него ще бъде разрешено без никакви такси, съобщиха източниците.

След подписването на споразумението блокадата на иранските пристанища ще бъде премахната, отбелязаха източниците.

%% Мощни протести избухнаха в Иран срещу споразумението със САЩ, което се подписва днес!

Очаква се САЩ и Иран да подпишат „електронно“ споразумение за прекратяване на войната в неделя, съобщава Axios.

Очаква се САЩ и Иран, заедно с пакистански и катарски медиатори, да проведат виртуална среща в неделя и да подпишат електронно меморандум за разбирателство, който ще удължи прекратяването на огъня с 60 дни, ще отвори отново Ормузкия проток и ще започне преговори за ядрената програма на Иран.

Предстоящото дистанционно подписване е резултат от почти три месеца преговори между САЩ и иранския режим, посредничени от Пакистан, Катар, Египет и Турция.

Очаква се меморандумът за разбирателство да сложи край на войната в региона и потенциално да стабилизира световните енергийни пазари.

По-близо сме до мирно споразумение от всякога. „С очакваното финализиране през следващите 24 часа, Пакистан се готви за електронно подписване на мирното споразумение веднага след това, последвано от преговори на техническо ниво следващата седмица“, написа пакистанският премиер Шехбаз Шариф в X в събота.

Малко след това пакистанското външно министерство потвърди, че виртуалната церемония по подписване е насрочена за неделя.
На Фокус: Споразумението е планирано да бъде подписано утре и веднага след подписването му Ормузкият проток е ОТВОРЕН ЗА ВСИЧКИ.“ „Нашите отношения с Иран са много по-различни и по-добри от предишните администрации“, написа президентът Тръмп в Truth Social.

„В подходящия момент, когато всичко е спокойно, ще влезем и ще вземем ядрения прах, заровен дълбоко под мощните потънали гранитни планини, благодарение на нашите красиви бомбардировачи B-2 и техните брилянтни пилоти, и ще го разградим и унищожим, независимо дали в Иран или в Съединените щати.“
Тръмп заплаши, че ако споразумението не бъде приложено „бързо, лесно и гладко“, той може да използва военна сила отново.
Зад кулисите: Американски служители и източници в страните посредници потвърдиха, че подписването ще се състои виртуално и твърдят, че това е главно по логистични причини.

Една от основните причини е, че вицепрезидентът Дж. Д. Ванс, който ръководи екипа за преговори на САЩ, не би могъл да се върне в САЩ, преди президентът Тръмп да замине за срещата на върха на Г-7 във Франция в понеделник сутринта, казаха източниците.

Във вторник президентът Тръмп ще проведе среща във Франция с лидерите на Г-7, заедно с лидерите на Египет, Катар и Обединените арабски емирства, съобщиха американски представители на брифинг с репортери.
Американски представител заяви, че престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман също е поканен, но не е могъл да се присъедини поради причини, свързани с графика. Не се очаква и израелският премиер Бенямин Нетаняху да присъства, каза американският представител.
Тръмп ще проведе и отделна двустранна среща с тримата арабски лидери в кулоарите на срещата на върха на Г-7.
Американският представител заяви, че се очаква срещата да се фокусира върху сделката с Иран и възможностите в региона след края на войната.
Друг въпрос, който се очаква да бъде обсъден, е Ормузкият проток и международната коалиция, по която Обединеното кралство и Франция работят за разминиране на пролива, каза американският представител.

Десетки хора протестираха в събота пред сградата на Министерството на външните работи в североизточния ирански град Машхад, скандирайки лозунги срещу висшия дипломат Абас Арагчи. Вижте видеото с протестите в каналите на BNEWS.BG във вайбър и Телеграм.

Демонстрациите избухнаха след телевизионното интервю на Арагчи, в което той обсъди подписването на споразумение със САЩ за прекратяване на войната, предадоха световните агенции.

Във видеоклип, споделен от информационната агенция „Фарс“, жени в черни чадори скандираха „Смърт на безчестния Арагчи, шпионина“ пред сградата, като развяват червени и черни знамена.

Жител на Машхад разказва на Ройтерс в Дубай, че някои протестиращи скандираха: „Смърт на предателя“, в явен намек към Арагчи. „Предател, подай оставка, подай оставка.“

Протестът идва в момент, когато споразумението, промотирано от американския президент Доналд Тръмп и посредника Пакистан, среща съпротива от страна на ирански фигури с твърда линия.

Те твърдят, че тя не е в интерес на Иран и ще лиши Техеран от влияние над Ормузкия проток. Те също така обвиняват иранските преговарящи, че са направили прекалено много отстъпки, за да гарантират сключването на споразумението.

В интервю за държавната телевизия в петък Арагчи заяви, че предложеното споразумение предвижда вдигането на американската морска блокада над иранските пристанища, наложена в отговор на собствената блокада на Иран в Ормузкия проток.

„Управлението на Ормузкия проток вече няма да бъде същото като преди“, добави той, наричайки водния път един от „основните инструменти за възпиране“ на Иран.

Други видеоклипове в социалните медии, които AFP не може да провери независимо, показват хора пред сградата на външното министерство в Техеран, които скандират „Арагчи, подай оставка“ и „Галибаф, подай оставка“ – в препратка към председателя на парламента и главен преговарящ Мохамад Багер Галибаф.

Bnews.bg

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Recent Posts

  • Две деца и мъж загинаха, след като тир влезе в насрещното на „Тракия“ и помете кола
  • Защо Пеевски и Борисов още се разхождат на свобода и чакат амнистия?!
  • Скандално: Няма данни тирът, убил двете деца, да е спукал гума
  • Зловещо в Narod.bg: Шампионката Жанет Немет се самоубила след тежък разговор със Станка Златева, разследвайте я!
  • Вижте заплатите на държавните служители

Recent Comments

Няма коментари за показване.

Archives

  • юни 2026
  • май 2026
  • април 2026
  • март 2026
  • февруари 2026
  • януари 2026
  • декември 2025
  • ноември 2025
  • октомври 2025
  • септември 2025
  • август 2025
  • юли 2025
  • юни 2025
  • май 2025
  • април 2025
  • март 2025
  • февруари 2025
  • януари 2025
  • декември 2024
  • ноември 2024
  • октомври 2024
  • септември 2024
  • август 2024
  • юли 2024
  • юни 2024
  • май 2024
  • април 2024
  • март 2024
  • февруари 2024
  • януари 2024
  • декември 2023
  • ноември 2023
  • октомври 2023
  • септември 2023
  • август 2023
  • юли 2023
  • юни 2023
  • май 2023
  • април 2023
  • март 2023

Categories

  • БЪЛГАРИЯ
©2026 Българските Новини | Design: Newspaperly WordPress Theme